| Brand: | Samsung |
| Model: | i8510 INNOV8 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps, 320p@120fps |
| Selfie Specs: | Videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps, 320p@120fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 330 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.3, Series 60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 106.5 x 53.9 x 17.2 mm (4.19 x 2.12 x 0.68 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Build: | Optical trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |