| Brand: | Samsung |
| Model: | I8000 Omnia II |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | AMOLED resistive touchscreen, 16M colors (65K effective colors) |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Samsung S3C6410 800MHz, dedicated graphics accelerator |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5/6.5.3 |
| Dimensions: | 118 x 59.6 x 12.3 mm (4.65 x 2.35 x 0.48 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Pink |
| Usd: | ~216 USD |