| Brand: | Samsung |
| Model: | i750 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale PXA270 416 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 2003 SE PocketPC |
| Dimensions: | 107 x 52 x 22 mm (4.21 x 2.05 x 0.87 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |