| Brand: | Samsung |
| Model: | i7410 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1440 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 111.7 x 56.7 x 17.2 mm (4.40 x 2.23 x 0.68 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver |