| Brand: | Samsung |
| Model: | i710 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 416MHz Intel XScale ARM 920T PXA27x |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC |
| Dimensions: | 108.8 x 58 x 13.5 mm (4.28 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight: | 109 g (3.84 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~119 USD |