| Brand: | Samsung |
| Model: | i700 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | Intel PXA250 400 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | MMC |
| Os: | Windows Pocket PC 2002 |
| Body | |
| Dimensions: | 132 x 70 x 16 mm (5.20 x 2.76 x 0.63 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |