| Brand: | Samsung |
| Model: | I6500U Galaxy |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 30.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 800 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 117 x 59 x 13.3 mm (4.61 x 2.32 x 0.52 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~335 USD |