| Brand: | Samsung |
| Model: | i640 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 32-bit Intel XScale PXA270 416 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.0 Standard |
| Dimensions: | 94.4 x 61 x 16.9 mm (3.72 x 2.40 x 0.67 in) |
| Weight: | 148 g (5.22 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~162 USD |