| Brand: | Samsung |
| Model: | i637 Jack |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1480 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 528 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard, upgradable to Windows Mobile 6.5 |
| Dimensions: | 117 x 61 x 12.7 mm (4.61 x 2.40 x 0.5 in) |
| Weight: | 102.1 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~130 USD |