| Brand: | Samsung |
| Model: | i600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.3 inches, 16.4 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Dimensions: | 113 x 59 x 11.8 mm (4.45 x 2.32 x 0.46 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 1.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |