| Brand: | Samsung |
| Model: | i550 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 2430 |
| Cpu: | 330 MHz ARM 1136 |
| Gpu: | PowerVR MBX |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| Dimensions: | 115 x 53 x 13.8 mm (4.53 x 2.09 x 0.54 in) |
| Weight: | 109 g (3.84 oz) |
| Build: | Trackball |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g (Samsung i550w only) |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~140 USD |