| Brand: | Samsung |
| Model: | i520 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.3 inches, 35 x 46 mm, 16.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 2430 |
| Cpu: | 330 MHz ARM 1136 |
| Gpu: | PowerVR MBX |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| Dimensions: | 101.7 x 50.5 x 17.9 mm (4.00 x 1.99 x 0.70 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |