| Brand: | Samsung |
| Model: | I405 Stratosphere |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 126 x 65 x 14 mm (4.96 x 2.56 x 0.55 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Noble Black |
| Usd: | ~130 USD |