| Brand: | Samsung |
| Model: | i310 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Cpu: | 32-bit Intel XScale PXA272 416 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Dimensions: | 111.9 x 48.5 x 19.8 mm (4.41 x 1.91 x 0.78 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |