| Brand: | Samsung |
| Model: | i300x |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.0 inches, 30 x 40 mm, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors (65K effective) |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Intel XScale 416 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 2003 SE Smartphone |
| Dimensions: | 113 x 48 x 20 mm (4.45 x 1.89 x 0.79 in) |
| Weight: | 121 g (4.27 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |