| Brand: | Samsung |
| Model: | i250 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Microsoft Smartphone 2003 |
| Body | |
| Dimensions: | 94 x 50 x 26 mm (3.70 x 1.97 x 1.02 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |