| Brand: | Samsung |
| Model: | I100 Gem |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 800MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 113.8 x 55.4 x 12.2 mm (4.48 x 2.18 x 0.48 in) |
| Weight: | 109.2 g (3.84 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~54 USD |