| Brand: | Samsung |
| Model: | Hero Plus B159 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.52 inches, 7.5 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~119 ppi density) |
| Technology: | CSTN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108.5 x 45.8 x 13.3 mm (4.27 x 1.80 x 0.52 in) |
| Weight: | 70 g (2.47 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | CDMA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |