| Brand: | Samsung |
| Model: | Guru Plus |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2015 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 208 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 108 x 45 x 13.2 mm (4.25 x 1.77 x 0.52 in) |
| Weight: | 66 g (2.33 oz) |
| Sim: | Dual SIM, (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB (charging only) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Dark Blue |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |