| Brand: | Samsung |
| Model: | Google Nexus 10 P8110 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Technology: | PLS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.9 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 9000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Exynos 5250 Dual |
| Cpu: | Dual-core 1.7 GHz Cortex-A15 |
| Gpu: | Mali-T604 MP4 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 263.9 x 177.6 x 8.9 mm (10.39 x 6.99 x 0.35 in) |
| Weight: | 603 g (1.33 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | Yes, dual side |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~281 USD |