| Brand: | Samsung |
| Model: | Gear Sport |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 1.2 inches |
| Resolution: | 360 x 360 pixels (~424 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Capacity: | 300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Exynos 3250 Dual |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Expandable: | No |
| Os: | Tizen OS 5.5 |
| Dimensions: | 44.6 x 42.9 x 11.6 mm (1.76 x 1.69 x 0.46 in) |
| Weight: | 67g (w/ strap); 50g (w/ะพ strap) (1.76 oz) |
| Build: | 50m water resistant Compatible with standard 20mm straps MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~216 USD |