| Brand: | Samsung |
| Model: | Gear S3 frontier |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 1.3 inches |
| Resolution: | 360 x 360 pixels (~278 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass SR+ |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 380 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Exynos 7 Dual 7270 (14 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| Expandable: | No |
| Os: | Tizen OS 5.5 |
| Dimensions: | 49 x 46 x 12.9 mm (1.93 x 1.81 x 0.51 in) |
| Weight: | 63 g (2.22 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Compatible with standard 22mm straps |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~227 USD |