| Brand: | Samsung |
| Model: | Galaxy Win I8550 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.7 inches, 62.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8625Q Snapdragon 200 (45 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 203 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 133.3 x 70.7 x 9.7 mm (5.25 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight: | 143.9 g (5.04 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Ceramic White, Titan Gray |
| Usd: | ~184 USD |