| Brand: | Samsung |
| Model: | Galaxy Star Trios S5283 |
| Release Date: | 2014, February. Released 2014, May |
| Size: | 3.14 inches, 30.5 cm2 (~47.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~127 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p |
| Capacity: | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os Version: | 4.1.2 |
| Dimensions: | 106 x 61 x 11 mm (4.17 x 2.40 x 0.43 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, White |