| Brand: | Samsung |
| Model: | Galaxy S25 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.2 inches, 94.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~416 ppi density) |
| Technology: | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video |
| Main Features: | Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Main Video: | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min 15W wireless (Qi2 Ready) 4.5W reverse wireless |
| Fast Charging: | 25W |
| Chipset: | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Gpu: | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| Dimensions: | 146.9 x 70.5 x 7.2 mm (5.78 x 2.78 x 0.28 in) |
| Weight: | 162 g (5.71 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame |
| Sim: | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Icy Blue, Mint, Navy, Silver Shadow, Pink Gold, Coral Red, Blue Black |