| Brand: | Samsung |
| Model: | Galaxy Express I8730 |
| Release Date: | 2013, January. Released 2013, March |
| Size: | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED Plus |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os Version: | 4.1.2 |
| Dimensions: | 132.2 x 69.1 x 9.3 mm (5.20 x 2.72 x 0.37 in) |
| Weight: | 139.1 g (4.90 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Gray |