| Brand: | Samsung |
| Model: | Galaxy Core I8260 |
| Release Date: | 2013, May. Released 2013, June |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.6, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Capacity: | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os Version: | 4.1.2 |
| Dimensions: | 129.3 x 67.6 x 9 mm (5.09 x 2.66 x 0.35 in) |
| Weight: | 124 g (4.37 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Metallic Blue, Chic White |