| Brand: | Samsung |
| Model: | Galaxy A9 (2016) |
| Release Date: | 2015, December. Released 2016, January |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF, OIS |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.9, 24mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os Version: | 5.1.1 |
| Dimensions: | 161.7 x 80.9 x 7.4 mm (6.37 x 3.19 x 0.29 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold, Pink |