| Brand: | Samsung |
| Model: | Galaxy A36 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1200 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.96", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 123˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 12 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, 10-bit HDR |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired, 66% in 30 min, 100% in 68 min |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Dimensions: | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (6.41 x 3.08 x 0.29 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Lavender, Black, White, Lime |