| Brand: | Realme |
| Model: | XT |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.4 inches, 100.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Charging: | 20W wired |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| Gpu: | Adreno 616 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, Realme UI |
| Dimensions: | 158.7 x 75.2 x 8.6 mm (6.25 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight: | 183 g (6.46 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pearl White, Pearl Blue |
| Usd: | ~313 USD |