| Brand: | Realme |
| Model: | X9 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10 |
| Main Specs: | 64 MP, (wide), PDAF 13 MP, (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | Unspecified |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 65W wired |
| Fast Charging: | 65W |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black; other colors |