| Brand: | Realme |
| Model: | X7 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.55 inches, 103.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 65W wired, 100% in 35 min (China/Asia) 50W wired (Taiwan/Europe) |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 1000+ (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 MC9 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | 160.8 x 75.1 x 8.5 mm (6.33 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Iridescent (Fantasy), Aerolite Black (Mystic Black), Skyline White |
| Usd: | ~508 USD |