| Brand: | Realme |
| Model: | X50 Pro Player |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.44 inches, 100.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Unspecified |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240/960fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 29mm (standard), 1/3.06", 1.0µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Charging: | 65W wired, PD, 100% in 35 min |
| Fast Charging: | 65W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, Realme UI |
| Dimensions: | 159 x 74.2 x 8.9 mm (6.26 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight: | 209 g (7.37 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Light Speed Silver, Phantom Black |
| Usd: | ~378 USD |