| Brand: | Realme |
| Model: | X50 5G (China) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.57 inches, 104.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/3.0, 54mm (telephoto), 2x optical zoom, PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Charging: | 30W wired, 70% in 30 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250 Snapdragon 765G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, ColorOS 7 |
| Dimensions: | 163.8 x 75.8 x 8.9 mm (6.45 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Glacier, Polar |
| Usd: | ~734 USD |