| Brand: | Realme |
| Model: | X3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~399 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.5, 51mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm 8 MP, f/2.2, 105˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Charging: | 30W wired, 100% in 55 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 (700 MHz) |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | 163.8 x 75.8 x 8.9 mm (6.45 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Glacier Blue, Arctic White |
| Usd: | ~313 USD |