| Brand: | Realme |
| Model: | V50s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 13, Realme UI 4.0 |
| Dimensions: | 165.7 x 76 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Black, Purple |
| Usd: | ~259 USD |