| Brand: | REALME |
| Model: | V3 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 6.5" |
| Resolution: | 720 x 1600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Dimensity 720 (MT6853V) |
| Gpu: | ARM Mali-G57 MC3 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB / 8GB |
| Storage: | 64GB / 128GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.6 mm |
| Weight: | 189 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, GPS |