| Brand: | Realme |
| Model: | V20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, ColorOS 12 |
| Dimensions: | 164.4 x 75.1 x 8.1 mm (6.47 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~173 USD |