| Brand: | Realme |
| Model: | V15 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.4 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 430 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Brightness: | 430 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 119˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4310 mAh |
| Charging: | 50W wired, 50% in 18 min, 100% in 47 min |
| Fast Charging: | 50W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 800U (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, Realme UI |
| Dimensions: | 160.9 x 74.4 x 8.1 mm / 8.3 mm |
| Weight: | 176 g / 179 g (6.21 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Space Silver, Nebula, Blue |
| Usd: | ~205 USD |