| Brand: | Realme |
| Model: | Q5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.62 inches, 105.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~398 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1300 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 16mm, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 80W wired |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Gpu: | Adreno 650 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Dimensions: | 162.9 x 75.8 x 8.7 mm (6.41 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight: | 194.5 g (6.88 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Yellow |
| Usd: | ~356 USD |