| Brand: | Realme |
| Model: | Q3t |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.6 inches, 104.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 144Hz, 600 nits |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.1, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 30W wired, 50% in 25 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aurora, Dark Blue |
| Usd: | ~313 USD |