| Brand: | Realme |
| Model: | Q3 Pro Carnival |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED, 120Hz, 600 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, 16mm, 119˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 50W wired, 100% in 45 min |
| Fast Charging: | 50W |
| Chipset: | Qualcomm SM7250-AC Snapdragon 768G 5G (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.8 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.4 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| Gpu: | Adreno 620 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, Realme UI 2.0 |
| Dimensions: | 7.9 mm thickness |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Aurora |
| Usd: | ~248 USD |