| Brand: | Realme |
| Model: | Pad X |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.95 inches, 341.3 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~213 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits (peak) |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 105˚ (ultrawide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8340 mAh |
| Charging: | 33W wired, PD 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android, Realme UI 3.0 |
| Dimensions: | 256.5 x 161.1 x 7.1 mm (10.10 x 6.34 x 0.28 in) |
| Weight: | 499 g / 506 g (1.10 lb) |
| Build: | Stylus support (magnetic charging) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Glowing Gray, Glacier Blue, Green |
| Usd: | ~270 USD |