| Brand: | Realme |
| Model: | Pad Mini |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 8.7 inches, 214.9 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6400 mAh |
| Charging: | 18W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 211.8 x 124.5 x 7.6 mm (8.34 x 4.90 x 0.30 in) |
| Weight: | 372 g (13.12 oz) |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray, Blue |
| Usd: | ~194 USD |