| Brand: | Realme |
| Model: | Pad 2 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 1B colors, 90Hz, 450 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Main Features: | Panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8300 mAh |
| Charging: | 15W wired |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 for Pad |
| Dimensions: | 258 x 169.5 x 8.3 mm (10.16 x 6.67 x 0.33 in) |
| Weight: | 525 g (1.16 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Nebula Purple, Space Grey |
| Usd: | ~173 USD |