| Brand: | Realme |
| Model: | Pad 2 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 11.5 inches, 376.4 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~203 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, 450 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8360 mAh |
| Charging: | 33W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 or Android 14, Realme UI 4 |
| Dimensions: | 268.2 x 168.5 x 7.2 mm (10.56 x 6.63 x 0.28 in) |
| Weight: | 518 g (1.14 lb) |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Gray, Green |
| Usd: | ~238 USD |