| Brand: | Realme |
| Model: | P3 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.83 inches, 113.3 cm2 |
| Resolution: | 1272 x 2800 pixels (~450 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.09", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 80W wired, PD, 100% in 47 min 5W reverse wired Bypass charging |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8350 Ultra (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Mali G615-MC6 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Realme UI 6.0 |
| Dimensions: | 163.1 x 76.9 x 7.4 mm (6.42 x 3.03 x 0.29 in) |
| Weight: | 183 g or 186 g (6.46 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE, BLE Audio |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Neptune Blue, Orion Red, Glowing Lunar White |