| Brand: | REALME |
| Model: | P3 Pro 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 6.83" |
| Resolution: | 1272 x 2800 |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 6000.0 mAh |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB / 12GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Os: | Android 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.29 mm |
| Weight: | 192 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth: | 5.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |