| Brand: | Realme |
| Model: | P2 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 600 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.95", PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Charging: | 80W wired, 50% in 19 min, 100% in 49 min |
| Fast Charging: | 80W |
| Chipset: | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 710 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Dimensions: | 161.3 x 73.9 x 8.2 mm (6.35 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Build: | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Parrot Green, Eagle Grey |
| Usd: | ~259 USD |