| Brand: | Realme |
| Model: | Note 50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 560 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 560 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 25mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, 27mm (wide) |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T612 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, Realme UI T |
| Dimensions: | 167.2 x 76.7 x 8 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Sky Blue, Midnight Black |
| Usd: | ~108 USD |